Αζαριάδης Στέφανος

IP_azariadis
Chief Facilitator, BrickWiz

Ο Στέφανος έχει σπουδάσει Μηχανολογία και Διοίκηση Επιχειρήσεων, ενώ κατέχει πτυχίο MBA από το Bocconi University. Έχει εκπαιδευτεί στο Torrance Centre for Creativity and Talent Development και είναι βασικό μέλος της διεθνούς κοινότητας Playfutures.net, η οποία αποτελεί συνεργασία του MIT και του The LEGO® Foundation, η αποστολή της οποίας είναι η προώθηση της φιλοσοφίας Learning Through Play. Είναι Certified LEGO® Serious Play® Facilitator, και ο μόνος στην Ελλάδα Certified Six Bricks® Facilitator και Trainer, και διαθέτει εκτενέστατη εμπειρία στην υποστήριξη ομάδων όλων των επιπέδων και τομέων, για την επίτευξη των στόχων τους σε εταιρικά περιβάλλοντα. Σχεδιάζει παιχνίδια προσομοίωσης και μοναδικά βιωματικά εργαστήρια με τουβλάκια LEGO® για παιδιά και ενήλικες. Τα εργαστήριά του έχουν υλοποιηθεί με μεγάλη επιτυχία σε μεγάλες επιχειρήσεις, σχολεία, πανεπιστήμια, και ερευνητικούς οργανισμούς. Έχει, επίσης, σχεδιάσει το πρώτο πρόγραμμα ανάπτυξης ήπιων δεξιοτήτων για παιδιά δημοτικού, μέσα από το παιχνίδι με LEGO, διάρκειας είκοσι εβδομάδων. Παράλληλα, υποστηρίζει με εργαστήρια LSP (LEGO Serious Play) και το μεταπτυχιακό πρόγραμμα Advertising, του Graduate School του Αμερικανικού Κολλεγίου Ελλάδος. Είναι, επίσης, ο βασικός εκπαιδευτής στο πρόγραμμα Future Leaders του ΜΒΑ του ΟΠΑ και του προγράμματος ηγεσίας στο μεταπτυχιακό Τεχνο-Οικονομικών Συστημάτων του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου (ΕΜΠ). Είναι ο ιδρυτής του BrickWiz.