Καρλής Δημήτριος

IP_karlis
Καθηγητής ΟΠΑ

Ο Δημήτρης Καρλής είναι Καθηγητής στο Τμήμα Στατιστικής του ΟΠΑ. Έχει δημοσιεύσει περίπου 100 άρθρα σε διεθνή περιοδικά στατιστικής με κριτές. Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα περιλαμβάνουν θέματα υπολογιστικής στατιστικής και αλγορίθμων, ανάλυση πολυμεταβλητών διακριτών δεδομένων, μείξεις κατανομών, στατιστικά μοντέλα για εφαρμογές στον αθλητισμό, μοντελοποίηση εξαρτημένων δεδομένων με τη χρήση συναρτήσεων copulas και άλλα. Είναι Editor in Chief στο περιοδικό Journal of Quantitative Analysis in Sports καθώς και Associate Editor στα περιοδικά Metron Journal, Communications in Statistics (Theory and Methods and Computation and Simulation) και IMA Journal of Management Mathematics Έχει επιβλέψει 4 ολοκληρωμένες διδακτορικές διατριβές ενώ σε εξέλιξη βρίσκονται 5 διδακτορικές διατριβές. Έχει συμμετάσχει σε πολλά διεθνή συνέδρια σε μερικά εκ των οποίων ως προσκεκλημένος ομιλητής. Είναι μέλος διάφορων ενώσεων σχετικών με την επιστήμη της Στατιστικής, όπως της American Statistical Society, εκλεγμένο μέλος του International Statistical Ιnstitute, μέλος της International Association of Statistical Computing, καθώς και μέλος του Ελληνικού Στατιστικού Ινστιτούτου. Έχει, επίσης, εργασθεί σε μια σειρά από ερευνητικά προγράμματα που χρηματοδοτήθηκαν από την Ευρωπαϊκή Ένωση και την EUROSTAT για έργα σχετικά με official statistics. Είναι Διευθυντής του Εργαστηρίου Υπολογιστικής και Μπεϋζιανής Στατιστικής του ΟΠΑ.