Γιακουμάκη Χριστίνα

IP_giakoumaki
Διδάκτωρ
Αμερικανικό Κολλέγιο Ελλάδος (Deree), Αμερικανικό Κολλέγιο Ελλάδος (Deree)

Η Χριστίνα Γιακουμάκη έχει Πτυχίο στην Διοίκηση Επιχειρήσεων με κατεύθυνση το Μάρκετινγκ από το Πανεπιστήμιο Πειραιώς (Τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων) και Μεταπτυχιακό Δίπλωμα καθώς και Διδακτορικό στο Μάρκετινγκ από το ΟΠΑ, ενώ έχει εκπονήσει μεταδιδακτορική έρευνα στο ΟΠΑ, με τίτλο «The Moderating Role of Involvement in Co-Branding Relationships». Διδάσκει στο Αμερικανικό Κολλέγιο Ελλάδος (Deree) σε γνωστικά αντικείμενα στον χώρο της Επικοινωνίας και της Διαφήμισης, στην Διοίκηση Μάρκας (Brand building), στην Ψηφιακή και Κοινωνική Αναλυτική του Διαδικτύου και στις Ποσοτικές Ερευνητικές Μέθοδοι στην Επικοινωνία, σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο, ενώ παράλληλα διευθύνει το πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών Digital Communication & Social Media, του School of Business and Professional Education του Κολλεγίου. Έχει προηγούμενη διδακτική εμπειρία, μεταξύ άλλων, ως Διαπιστευμένη Λέκτορας (Accredited Lecturer) από το London Metropolitan University στα γνωστικά αντικείμενα του Διεθνούς Μάρκετινγκ Μόδας (Global Fashion Marketing) και του Γενικού Μάρκετινγκ Μόδας (Fashion Marketing) σε προπτυχιακό επίπεδο. Έχει πιστοποίηση σε Fashion Design από το University of the Arts London, Central Saint Martins, και έχει παρουσιάσει, σε συνεργασία με το ΜΒΑ του ΟΠΑ και την εταιρία Στρατηγικού Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας Ally, κύκλο σεμιναρίων στο χώρο του Fashion Business. Έχει δημοσιεύσει σε διεθνή επιστημονικά συνέδρια και έγκριτα επιστημονικά περιοδικά έρευνες, μεταξύ άλλων, στα αντικείμενα της Διαφήμισης, του Μάρκετινγκ και της Διοίκησης Μαρκών.