Akinsete Ebun

IP_akinsete
Ανώτερος Ερευνητής, ATHENA RC

Ανώτερος Ερευνητής στο ATHENA RC και Επικεφαλής του Τμήματος Ανάλυσης Ενδιαφερομένων και Συστημάτων Υποστήριξης Αποφάσεων στο ICRE8 και το UN SDSN Greece. Υπήρξε Αναπληρωτής Λέκτορας στη Σχολή Εφαρμοσμένων Κοινωνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Robert Gordon (Aberdeen) και είναι ανώτερος συνεργάτης με την εταιρεία συμβούλων GEN Sustainable Solutions με έδρα τη Νιγηρία. Με πτυχίο BSc (Hons) στην Αρχιτεκτονική Τεχνολογία, MSc στη Διαχείριση Έργων και Διδακτορικό στην Αστική Ανάπλαση και τις Βιώσιμες Κοινότητες, έχει αρκετά χρόνια βιομηχανικής και ακαδημαϊκής εμπειρίας στην Ευρώπη, την Ασία και την Αφρική. σε συνεργασία με κυβερνητικούς φορείς, ΜΚΟ, ανθρωπιστικούς οργανισμούς, ακαδημαϊκά ιδρύματα, τον ιδιωτικό τομέα και τις τοπικές κοινωνίες. Οι κύριοι τομείς ενδιαφέροντός της είναι η αειφόρος ανάπτυξη, η αστική ανάπλαση, η πολιτική και η εφαρμογή του SDG, η κοινοτική ανάπτυξη, ο μετριασμός της κλιματικής αλλαγής, η διαχείριση της μετάβασης, οι ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, η συμμετοχή των ενδιαφερομένων, ο συμμετοχικός σχεδιασμός, η αξιολόγηση και η αξιολόγηση επιπτώσεων για τη βιωσιμότητα και τη βιωσιμότητα στις αναπτυσσόμενες χώρες.