DigiMa

Τελετή λήξης της 2ης σειράς του Προγράμματος «Επιχειρηματικότητα του Μέλλοντος για Νέους και Εφήβους»

Στις 11 Μαΐου 2024 πραγματοποιήθηκε στο Κτήριο Τροίας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών η τελετή λήξης της 2ης σειράς, για το ακαδημαϊκό έτος 2023-24, του Προγράμματος «Επιχειρηματικότητα του Μέλλοντος για Νέους και Εφήβους». Κοντά μας ήταν:

• 49 μαθητές και μαθήτριες δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης
  • Γονείς που συνόδευαν τους μαθητές και τις μαθήτριες
  • Η κα Μελίνα Ταπραντζή, κοινωνική επιχειρηματίας, εκπαιδεύτρια του εκπαιδευτικού προγράμματος
  • Η 3μελής επιτροπή που αξιολόγησε τις παρουσιάσεις επιχειρηματικών ιδεών:
    • Η κα Δανάη Αντωνάκη,  quality manager & sustainability officer της PHĀEA
    • Η κα Ιωάννα Δημητρακοπούλου-Κουταβά, Διευθύντρια της GIVMED
    • Η κα Ζήνα Μαυροειδή, ιδιοκτήτρια της e-Fresh.gr
  • Ο Αν. Καθηγητής Σταύρος Τουμπής, Διευθυντής του ΚΕΔΙΒΙΜ του ΟΠΑ
  • Ο Δρ. Κωνσταντίνος Κότιος, σύμβουλος εκπαίδευσης & καριέρας
  • Προσωπικό διοικητικής υποστήριξης

Συναντηθήκαμε για 3η φορά δια ζώσης , έχοντας μοιραστεί 11 δίωρα διαδικτυακά μαθήματα επιχειρηματικότητας, κατά τη διάρκεια των οποίων μιλήσαμε για εργαλεία αξιολόγησης επιχειρηματικών ιδεών, θέματα βιωσιμότητας και μηδενικού αποτυπώματος, προκλήσεις επιχειρηματικότητας σε υπηρεσίες, εμπόριο, τεχνολογία, μάρκετινγκ και επικοινωνία, δώσαμε παραδείγματα και απολαύσαμε εξαιρετικούς καλεσμένους από τον κόσμο των επιχειρήσεων που συνδέθηκαν εικονικά για να μας μεταφέρουν τις πολύτιμες εμπειρίες τους.

Η τελετή λήξης περιελάμβανε:

• 5λεπτες παρουσιάσεις επιχειρηματικών ιδεών και αλληλεπίδραση με την επιτροπή αξιολόγησης,
  • χρόνο δικτύωσης και
  • απονομή βραβείων & πιστοποιητικών

Οι απόφοιτοί μας, έφηβοι μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου, επέλεξαν ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα που εμπλουτίζει με μοναδικό τρόπο το βιογραφικό τους σημείωμα. Η επιλογή αυτή δείχνει φιλόδοξη ματιά στο μέλλον. Συνιστά δε μοναδική ευκαιρία να αποκομίσουν οφέλη από ένα Πανεπιστήμιο με κορυφαία τεχνογνωσία στην εκπαίδευση επιχειρηματικότητας. Το ΚΕΔΙΒΙΜ στέλνει τα θερμά του συγχαρητήρια σε όλες και όλους.