Χουσμεκερίδου Ραφαηλία-Φωτεινή

IP_housmekeridou
Υποψήφια Διδάκτωρ

Η Ραφαηλία-Φωτεινή Χουσμεκερίδου είναι υποψήφια διδάκτωρ στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Είναι κάτοχος μεταπτυχιακού τίτλου στα Οικονομικά των Επιχειρήσεων (Business Economics) με ειδίκευση στα Χρηματοοικονομικά (Financial Economics) στο Erasmus University of Rotterdam και πτυχίου Οικονομικών, με ειδίκευση στη Διοίκηση Επιχειρήσεων στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. Έχει επιλεγεί στο πρόγραμμα υποτροφιών για υποψηφίους διδάκτορες από το Ελληνικό Ίδρυμα Έρευνας και Καινοτομίας (ΕΛ.ΙΔ.Ε.Κ.) ενώ ολοκλήρωσε τις μεταπτυχιακές της σπουδές με υποτροφία από το Ίδρυμα NN “Future Matters” της Ολλανδίας. Έχει εργαστεί σε εταιρίες τηλεπικοινωνίας και αγροτικού τομέα στο τμήμα Διοίκησης Ανθρώπινου Δυναμικού ως συντονιστής (Human Resources Coordinator), και ειδικότερα σε θέματα καταγραφής και ανάλυσης δεδομένων στο τμήμα αναζήτησης ταλέντων (Talent Acquisition), προσλήψεων και μισθοδοσίας. Στο παρελθόν, έχει εργασθεί στο τομέα της εκπαίδευσης ως βοηθός καθηγητή και έχει διδάξει το μάθημα του Μάρκετινγκ σε προπτυχιακό επίπεδο στο Erasmus University of Rotterdam στην Ολλανδία. Έχει λάβει διακρίσεις και στον επαγγελματικό (Employee recognition) και τον εκπαιδευτικό τομέα (Βραβεία Αριστείας σε δευτεροβάθμια και τριτοβάθμια εκπαίδευση). Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα επικεντρώνονται στη μελέτη των δεικτών μέτρησης και ανάλυσης ανθρώπινου δυναμικού και γενικότερα στη Διοίκηση Ανθρώπινου Δυναμικού και Οργάνωσης των Επιχειρήσεων.