Akinsete Ebun

IP_akinsete
Ανώτερη Ερευνήτρια, Ερευνητικό Δίκτυο AE4RIA

Ανώτερη Ερευνήτρια στο ερευνητικό δίκτυο AE4RIA. Υπήρξε Αναπληρώτρια Λέκτορας στη Σχολή Εφαρμοσμένων Κοινωνικών Σπουδών στο Πανεπιστήμιο Robert Gordon (Aberdeen) και είναι ανώτερος συνεργάτης της συμβουλευτικής εταιρείας GEN Sustainable Solutions με έδρα τη Νιγηρία. Με πτυχίο BSc (Hons) στην Αρχιτεκτονική Τεχνολογία, MSc στη Διαχείριση Έργων και Διδακτορικό στην Αστική Ανάπλαση και τις Βιώσιμες Κοινότητες, έχει αρκετά χρόνια βιομηχανικής και ακαδημαϊκής εμπειρίας στην Ευρώπη, την Ασία και την Αφρική, σε συνεργασία με κρατικούς φορείς, ΜΚΟ, ανθρωπιστικές οργανώσεις, ακαδημαϊκά ιδρύματα, φορείς του ιδιωτικού τομέα και τις τοπικών κοινωνιών. Οι κύριοι τομείς του ενδιαφέροντός της είναι η αειφόρος ανάπτυξη, η αστική ανάπλαση, η πολιτική και εφαρμογή των ΣΒΑ, η κοινοτική ανάπτυξη, ο μετριασμός της κλιματικής αλλαγής, η διαχείριση της μετάβασης, οι ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, η συμμετοχή των ενδιαφερομένων, ο συμμετοχικός σχεδιασμός, η αξιολόγηση και η εκτίμηση επιπτώσεων για τη βιωσιμότητα και η βιωσιμότητα στις αναπτυσσόμενες χώρες.