Κουτού Σταματία

Manager, Ομάδα ESG Reporting and Assurance της PwC Greece

Η Σταματία Κουτού σπούδασε Λογιστική στο τμήμα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής Οικονομικού Πανεπιστήμιου Αθηνών (ΟΠΑ, 2014), και ολοκλήρωσε το μεταπτυχιακό πρόγραμμα του Ινστιτούτου Εκπαίδευσης Σώματος Ορκωτών Ελεγκτών Λογιστών (Ι.Ε.Σ.Ο.Ε.Λ.) σε συνεργασία με το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.) λαμβάνοντας τον μεταπτυχιακό τίτλο του ΙΕΣΟΕΛ και τον τίτλο MASTER στην Εφαρμοσμένη Ελεγκτική και Λογιστική (2019). Είναι manager στην ομάδα ESG Reporting and Assurance της PwC Greece με πάνω από επτά χρόνια εμπειρία στον τομέα της λογιστικής και του ελέγχου στον κλάδο Βιομηχανικών &Εμπορικών επιχειρήσεων. Διαθέτει μεγάλη επαγγελματική εμπειρία στον συντονισμό της οργάνωσης και λειτουργίας λογιστηρίων βιομηχανικών και εμπορικών εταιρειών και στην κατάρτιση ετήσιων οικονομικών καταστάσεων σύμφωνα με τα ΔΠΧΠ και τα Ελληνικά Λογιστικά Πρότυπα. Η Σταματία έχει επίσης βαθιά γνώση στην αξιολόγηση της συμμόρφωσης με τους κανονισμούς βιωσιμότητας, στην προετοιμασία εκθέσεων βιωσιμότητας και στην παροχή υποστήριξης σε θέματα εταιρικής ευθύνης και πρακτικών βιωσιμότητας. Η εμπειρία της περιλαμβάνει την παροχή των παρακάτω υπηρεσιών:
  • Προετοιμασία και παροχή υπηρεσιών διασφάλισης Εκθέσεων Βιωσιμότητας, συμπεριλαμβανομένης της προετοιμασίας Εκθέσεων Βιωσιμότητας σύμφωνα με τα πρότυπα GRI και παροχής υπηρεσιών περιορισμένης διασφάλισης βάσει των ISAE 3000 και ISAE 3410.
  • Παροχή υπηρεσιών διασφάλισης Green Bond Frameworks, με βάση τις αρχές του ICMA Green Bond Principles (June 2019)
  • Αξιολογήσεις κανονιστικής συμμόρφωσης σύμφωνα με τους κανονισμούς της ΕΕ σχετικά με την αειφορία (EU Taxonomy Regulation, CSRD)
  • Διενέργεια εκπαιδεύσεων εσωτερικά και εξωτερικά σχετικά με τo ESG reporting.